Do majątku osobistego należą tylko przedmioty wymienione w art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z art. 33 pkt 5 do majątku osobistego każdego z małżonków wchodzą prawa niezbywalne przysługujące tylko jednej osobie.
Czym są prawa niezbywalne?
Prawo jest niezbywalne, jeśli z mocy przepisów prawa lub z istoty tego prawa wyłączona jest dopuszczalność jego przeniesienia go na inną osobę. Innymi słowy o niezbywalności danego prawa przesądza jego szczególny charakter lub wyraźny przepis ustawy.
Niezbywalne są prawa niemajątkowe. Natomiast z reguły zbyć można prawa majątkowe.
Kiedy prawa niezbywalne wchodzą do majątku osobistego?
W skład majątku osobistego wchodzą prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie.
Jakie prawa niezbywalne wchodzą do majątku osobistego każdego z małżonków?
Prawem niezbywalnym, które przysługuje wyłącznie jednej osobie i które wchodzi w skład majątku osobistego każdego z małżonków jest na przykład:
- prawo do alimentów;
- prawo do wynagrodzenia;
- użytkowanie;
- służebność osobista;
- prawo pierwokupu;
- prawo odkupu;
- spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego
Użytkowanie polega na możliwości obciążenia rzeczy prawem do jej używania i do pobierania jej pożytków.
Służebność osobista może polegać na przykład na prawie korzystania z cudzej nieruchomości w oznaczonym zakresie. Chodzi tu o prawo przechodu, prawo przejazdu oraz prawo czerpania wody ze studni.
Do majątku osobistego zaliczyć należy także prawo dożywocia. Na mocy umowy dożywocia jedna ze stron w zamian za przeniesienie na jej rzecz własności nieruchomości zobowiązuje się zapewnić zbywającemu dożywotnie utrzymanie.